BAFTA 2017: Οι υποψηφιοτητες

Το ‘La La Land’ ηγείται με 11 υποψηφιότητες, ενώ ακολουθούν το ‘Arrival’ και το ‘Nocturnal Animals’ με 9.

Η τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 12 Φεβρουαρίου.

Δείτε παρακάτω τις υποψηφιότητες:


Καλύτερη Ταινία

lalaland
‘La La Land’

La La Land

Arrival

I, Daniel Blake

Manchester By the Sea

Moonlight


Α’ Γυναικείο – Δράμα

f927b4956009f712f93f0f804072fb78bade2249
‘Arrival’

Amy Adams, Arrival

Emily Blunt, The Girl on the Train

Emma Stone, La La Land

Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Natalie Portman, Jackie


Α’ Ανδρικό – Δράμα

nocturnal-animals-620x318
‘Nocturnal Animals’

Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Casey Affleck, Manchester by the Sea

Jake Gyllenhaal, Nocturnal Animals

Ryan GoslingLa La Land

Viggo Mortensen, Captain Fantastic


Β’ Γυναικείο

harris
‘Moonlight’

Hayley Squires, I, Daniel Blake

Michelle Williams, Manchester by the Sea

Naomie Harris,  Moonlight

Nicole Kidman, Lion

Viola Davis, Fences


Β’ Ανδρικό

moonlight1
‘Moonlight’

Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

Dev Patel, Lion

Hugh Grant, Florence Foster Jenkins

Jeff Bridges, Hell or High Water

Mahershala Ali, Moonlight


Καλύτερη Βρετανική Ταινία του 2017

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM
‘Fantastic Beasts and Where to Find Them’

American Honey – Andrea Arnold, Lars Knudsen, Pouya Shahbazian, Jay Van Hoy

Denial – Mick Jackson, Gary Foster, Russ Krasnoff, David Hare

Fantastic Beasts and Where to Find Them –  David Yates, J.K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram

I, Daniel Blake – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

Notes on Blindness – Peter Middleton, James Spinney, Mike Brett, Jo-Jo Ellison, Steve Jamison

Under the Shadow – Babak Anvari, Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh


Ξενόγλωσση Ταινία

saulfia_4k_filmphotos_14-feature-1600x900-c-default
‘Son of Saul’

Dheepan –  Jacques Audiard, Pascal Caucheteux

Julieta  – Pedro Almodóvar

Mustang – Deniz Gamze Ergüven, Charles Gillibert

Son of Saul – László Nemes, Gábor Sipos

Toni Erdmann – Maren Ade, Janine Jackowski


Ντοκιμαντέρ

13TH
’13th’

13th – Ava DuVernay

The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years Ron Howard

The Eagle Huntress – Otto Bell, Stacey Reiss

Notes on Blindness – Peter Middleton, James Spinney

Weiner – Josh Kriegman, Elyse Steinberg


Κινούμενα Σχέδια

moana-2016-1
‘Moana’

Finding Dory 

Kubo and the Two Strings 

Moana 

Zootopia 


Σκηνοθεσία

la-la-land-ryan-gosling-emma-stone-1
‘La La Land’

Denis Villeneuve, Arrival 

Ken Loach, I, Daniel Blake

Damien Chazelle,  La La Land

Kenneth Lonergan, Manchester By The Sea 

Tom Ford, Nocturnal Animals


Φωτογραφία

636068634050269396-lion-markrogers-987
‘Lion’

Bradford Young, Arrival

Giles Nuttgens, Hell or High Water

Linus Sandgren, La La Land

Greig Fraser, Lion

Seamus McGarvey, Nocturnal Animals


Ντεμπούτο από Βρετανό Σεναριογράφο, Σκηνοθέτη ή Παραγωγό το 2017

461159999_1280x720
‘Notes on Blindness’

The Girl With All the Gifts –  Mike Carey (Σενάριο), Camille Gatin (Παραγωγός)

The Hard Stop – George Amponsah (Σενάριο/Σκηνοθεσία/Παραγωγός), Dionne Walker (Σενάριο/Παραγωγός)

Notes on Blindness – Peter Middleton (Σενάριο/Σκηνοθεσία/Παραγωγός), James Spinney (Σενάριο/Σκηνοθεσία), Jo-Jo Ellison (Παραγωγός)

The Pass – John Donnelly (Σενάριο), Ben A. Williams (Σκηνοθεσία)

Under the Shadow – Babak Anvari (Σενάριο/Σκηνοθεσία), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (Παραγωγός)


Πρωτότυπο Σενάριο

mahershala-ali-moonlight
‘Moonlight’

Taylor Sheridan, Hell or High Water

Paul Laverty,  I, Daniel Blake

Damien Chazelle, La La Land

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Barry Jenkins, Moonlight


Διασκευασμένο Σενάριο

hacksaw-ridge-2016-andrew-garfield
‘Hacksaw Ridge’

Eric Heisserer,  Arrival

Robert Schenkkan & Andrew Knight, Hacksaw Ridge

Theodore Melfi & Allison Schroeder, Hidden Figures

Luke Davies, Lion

Tom Ford, Nocturnal Animals


Μοντάζ

nocturnalanimals
‘Nocturnal Animals’

Joe Walker, Arrival

John Gilbert, Hacksaw Ridge

Tom Cross, La La Land

Jennifer Lame, Manchester By the Sea

Joan Sobel,  Nocturnal Animals


Καλλιτεχνική Διεύθυνση

doctor-strange-movie-composer-cumberbatch
‘Doctor Strange’

John Bush, Charles Wood – Doctor Strange

Stuart Craig, Anna Pinnock – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Jess Gonchor, Nancy Haigh – Hail, Caesar!

Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco – La La Land 

Shane Valentino, Meg Everist – Nocturnal Animals


Kοστούμια

jackie-1
‘Jackie’

Joanna Johnston, Allied

Colleen Atwood, Fantastic Beasts and Where to Find Them

Consolata Boyle, Florence Foster Jenkins

Madeline Fontaine, Jackie

Mary Zophres,  La La Land


Make-Up και Μαλλιά

pegasus_large_t_1581_107283881
‘Rogue One: A Star Wars Story’

Jeremy Woodhead, Doctor Strange

J. Roy Helland, Daniel Phillips, Florence Foster Jenkins

Shane Thomas, Hacksaw Ridge 

Donald Mowat  & Yolanda Toussieng, Nocturnal Animals

Nominees tbc, Rogue One: A Star Wars Story


Ήχος

deepwater-kurt-russell-ethan-suplee
‘Deepwater Horizon’

Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Sylvain Bellemare – Arrival

Mike Prestwood Smith, Dror Mohar, Wylie Stateman, David Wyman – Deepwater Horizon

Niv Adiri, Glenn Freemantle, Simon Hayes, Andy Nelson, Ian Tapp – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Peter Grace, Robert Mackenzie, Kevin O’Connell, Andy Wright – Hacksaw Ridge

Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson – La La Land


Special Visual Effects (Ειδικά Οπτικά Εφέ)

THE JUNGLE BOOK
THE JUNGLE BOOK – (L-R) KING LOUIE and MOWGLI. ©2016 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Louis Morin – Arrival

Richard Bluff, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner – Doctor Strange

Tim Burke, Pablo Grillo, Christian Manz, David Watkins – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez – The Jungle Book

Neil Corbould, Hal Hickel, Mohen Leo, John Knoll, Nigel Sumner – Rogue One: A Star Wars Story


 

Advertisements